Literatura

Je mnoho impulsů k tomu začít, cokoliv psát. Přirozenost od dětství. Nezvladatelná touha po zviditelnění. Přehršle vzpomínek, které musí ven. Moje první nutkání byla ovlivněna city a emocemi. Muselo to ven. Básně. Upřímně, nejdůležitější bylo, zda se to dotyčné líbí, zda to s ní nějak pohne. pak člověk starší, uvědomí si, že toho už vlastně hodně zažil. A měl jsem to štěstí, že jsem mohl zažít ve svém životě vpravdě historické události a změny. A změny jednoznačně k lepšímu. Doba, kterou jsem prožil ve svobodné společnosti se už pomalu blíží k době, kterou jsem zažil pod vládou jedné strany. A když si na některé věci z doby minulé vzpomenu, tak mě často napadne v duchu známé filmové věty: „Tomu už nikdo v budoucnu neuvěří.“ Takže to je také dobrý důvod, to nějak literárně zpracovat a zaznamenat, ne?
Léta nějak rychle utíkají léta. Před mnoha lety jsem se rozhodl, že budu psát přísně formální klasický sonet ke každému Novému roku.
Něco z toho minulého shrnout a něco popřát do roku nového. A vida, kolik jich už je?
A pak tady máme současnost. Bohužel ne vždy úplně takovou, jakou bychom si představovali. A doba dnes je rychlé a zkratkovitá. Ve veřejném prostoru srší informace na sociálních sítích, v mediích. Někdy docela šílené. Tak snad já také chci něco říci. Zvláště, když mám přece pravdu. Samozřejmě žertuji, budoucnost vždy ukáže, kdy jsem měl pravdu a kdy jsem se mýlil.
A nakonec trochu beletrie. Povídky nebo dokonce romány. Do šuplíku jsem psal už natolik dlouho, že možná stojí za to i něco postupně zveřejnit. Tak uvidíme...

Od roku 2018 působím také jako dokumentarista pro Paměť národa, projekt společnosti Post Bellum. Měl jsem možnost natočit už pěknou řádku pamětníků a zpracovat jejich životní příběhy. A teprve tady jsem pochopil, co všechno obecně neznáme z naší historie. Syrová vyprávění pamětníků. Příběhy, které nevymyslil, žádný spisovatel sci-fi, i když ta vyprávění často tu fantazii překračují.
A o to více v kontextu těch vyprávění si můžeme uvědomit:
"Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat." - George Santayana